Μέγας Ολυμπιακός – Νίκη στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ!

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε ο Ολυμπιακός στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, επικρατώντας της Μαρσέιγ με 1-0 στο Γ. Καραϊσκάκης.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό, με τους Γάλλους να ξεκινούν πιο δυνατά στην αναμέτρηση.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι ισορρόπησε, με τον Ολυμπιακό να επιχειρεί να γίνει πιο απειλητικός. Δύο καλές στιγμές με Μπουχαλάκη και Ελ Αραμπί προβλημάτισαν την άμυνα της Μαρσέιγ στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ελληνική ομάδα ανέβασε σταδιακά την απόδοσή της. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στην Μαρσέιγ, με τον Ζοσέ Σα να κερδίζει σε τετ α τετ τον Μπενεντέτο.

Στο 52′ ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Μασούρα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από έλεγχο του VAR.

Στο 71′ ο Ολυμπιακός είχε μια ακόμα ευκαιρία με το σουτ του Βαλμπουενά, το οποίο απέκρουσε ο Μανταντά.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, προέβη σε αλλαγές με σκοπό να πιέσει τους φιλοξενούμενους. Στο 77′ πέρασε ο Κώστας Φορτούνης αντί του Λάζαρ Ραντζέλοβιτς και στο 84′ ο Αχμέντ Χασάν αντί του Γιώργου Μασούρα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει για το πολυπόθητο γκολ. Στο πρώτο λεπτό του επιπλέον χρόνου ο Ραφίνια έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, τροφοδοτώντας τον Βαλμπουενά. Ο τελευταίος έκανε την σέντρα, με τον Χασάν να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μανταντά για το 1-0.

Στα λίγα λεπτά που απέμεναν ο Ολυμπιακός κράτησε το 1-0, παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς για την συνέχεια.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς (78′ Φορτούνης) , Βαλμπουενά (90+3′ Σισέ), Μασούρας (84′ Χασάν), Αραμπί (90+3′ Βινάγκρε).

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Τσάλετα-Τσαρ, Αμαβί, Ρονζιέ, Γκέιγ (85′ Στρόοτμαν), Σανσόν (77′ Κουισόνς), Τοβέν (82′ Ζερμέν), Μπενεντέτο (77′ Λουίς Ενρίκε), Παγέ (76′ Ράντονιτς).